Přihlaste se a využijte web naplno KOCICI.NET »

Očkování koček

 
Nápověda

Články » Očkování koček 

Spousta lidí se často diví, že nechávám své kočky očkovat, pro spoustu lidí je očkování koček naprosto zbytečné. Že to není pravda, a proč, se tu pokusím vysvětlit.

Každý, kdo si pořizuje kočku, má určitě zájem na tom, aby se ve zdraví dožila co nejvyššího věku. Je proto zapotřebí zajistit jí maximální péči, a k tomu očkování rozhodně patří.

Typ použité vakcíny záleží na tom, do jakého prostředí kočka přichází. Vakcíny bývají často kombinované, chrání proti několika nemocem.

Vzteklina je velmi nebezpečné onemocnění, přenáší se kousnutím. Měla by být proti ní naočkována každá kočka, která přichází do styku s člověkem, i když žije pouze v bytě a s jinými kočkami do styku nepřijde. Je to z toho důvodu, že kdyby se náhodou stalo, že by kočka například pokousala nějakého člověka, který do té domácnosti přišel a kočce se z nějakého důvodu nelíbil, tak je potom mnohem jednodušší postup pro majitele kočky, kočka se pouze nechá vyšetřit veterinářem. Rozhodně by proti vzteklině měla být očkována každá kočka, která chodí ven. Pro kočky účastnící se výstav je toto očkování povinné.

Panleukopenie (kočičí chřipka) je velmi závažné virové onemocnění, které často vede k úmrtí kočky. Opět by proti němu měly být očkovány všechny kočky, které chodí ven, pro výstavní kočky je toto očkování povinné.

Rhinotracheitida (kočičí rýma) je nepříjemné onemocnění. Měly by být vakcinovány všechny kočky, které chodí ven, pro výstavní kočky je toto očkování povinné.

Caliciviróza a chlamydióza jsou opět virová infekční onemocnění, velice nepříjemná. Měly by být vakcinovány všechny kočky, které chodí ven, pro výstavní kočky je toto očkování povinné.

Leukóza (kočičí leukémie, FeLV) je onemocnění, které dříve či později vede ke smrti kočky. Nelze ho léčit, jedinou ochranou je očkování. Přenáší se přímým kontaktem koček (i slinami). Proti leukóze by měla být očkována každá kočka, která se účastní výstav, a každá chovná kočka či chovný kocour (například v Německu je pro chovná zvířata toto očkování povinné). Před očkováním je nutné provést orientační test, zda není kočka na leukózu pozitivní. Pokud vyjde test negativní, lze kočku vakcinovat.

Infekční peritonitis (FIP) je virové onemocnění, které po vypuknutí vede ke smrti kočky, nelze ho léčit. Vakcína sice existuje, její účinnost je ovšem stále diskutovaná, podle posledních údajů má účinnost jen asi z 60%. Prokázat FIP testem je také velmi obtížné, testy prokazují protilátky proti celé skupině virů, do které tento virus patří, a některé viry z této skupiny jsou neškodné, takže po pozitivním testu nelze hned propadat panice. Očkovat lze pouze po předchozím negativním testu na koronaviry.

Všechny výše popsané nemoci kromě vztekliny nejsou přenosné na člověka, očkováním chráníte především svou kočku!!!

Plísně jsou častým problémem zejména u výstavních koček, které si je mohou přinést z výstavy. Léčba plísní je zdlouhavá a někdy může být postižen i člověk. Doporučuje se tedy očkovat zejména kočky, které chodí ven, a kočky výstavní a chovné.

Kdy očkovat?

Koťata se očkují poprvé ve stáří 8-12 týdnů, záleží na použité vakcíně. Po prvním očkování proti všem výše uvedeným nemocem kromě vztekliny, FIP a plísní se doporučuje za 14 dní až měsíc přeočkovat, časový interval závisí na použité vakcíně. Vzteklinu lze očkovat nejdříve ve věku 12 týdnů.

Dospělé kočky se přeočkovávají vakcínou proti vzteklině jednou za rok, ostatními vakcínami podle doporučení výrobce, u nás v současné době není vakcína, u které by stačilo přeočkovávat později, než za 1 rok.

Kdy neočkovat?

Pokud má Vaše kočka nějaké zdravotní komplikace, očkování se nedoporučuje. Jde totiž o určitou zátěž pro organismus, a žádný veterinář by Vám neměl kočku naočkovat bez předchozího vyšetření.

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 1x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 16.02.2009 Upraveno: 16.02.2009 Přečteno: 4609x

Schválili: Jarka ***** 06.12.13 • Rex ***** 06.12.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Zdraví koček
10.03.2012*****Život je pomíjivý95x
25.02.2016*****Vhodné krmivo pro stárnoucí kočku18x
16.02.2009*****Kastrovat kočku - ano či ne?1627x
23.02.2011*****Postinjekční sarkom koček318x
25.01.2016*****Klíč ke kočičímu trávení14x
10.04.2011*****Ozařování fibrosarkomu130x
16.03.2011*****Nebojte se změnit veterináře103x
23.11.2015*****Chováte kočku? 10 věcí, které musíte znát32x
22.11.2009*****Otravy koček pokojovými rostlinami2477x
16.05.2015*****Jaké jsou nejlepší pamlsky pro kočky?12x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 1 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

[1] ® 11.02.2011
Nevím jak je to s kočkami na výstavách a jejich očkováním, ale rozhodně je hodně majitelů,kteří chovají kočky jen doma,nebo jdou občas na zahradu a neočkují vůbec.Kočky jsou zdravé a ničím netrpí.Vzteklina v naší republice prakticky neexistuje a několika veterináři očkování nebylo doporučeno.Právě vakcína vztekliny a Panaleukopenie způsobuje ten fibrosarkom.Pokud se vyskytne,tak už se stejně kočka neočkuje proti ničemu.Dokonce už dřív jsem se setkala s názorem od veterináře,že kočka je velmi specifický tvor a má zkušenost,že jak se začne očkovat,tak je i náchylnější k různým problémům.Po zkušenostech, bych svoje kočky už nikdy neočkovala,maximálně proti nejběžnejším onemocněním.Toto je prosím rada i špičkových veterinářů i z mimopražské velmi kvalitrní veterinární nemocnice.Ne vždy to co my si myslíme,že je pro našeho miláčka nezbytné a nutné, je pro něho přínosem.Viz moje kočka po očkování s fibrosarkomem.A bohužel případy se množí.Když pominu závažnost nemoci,utrpení po peraci,tak je to zatraceně nákladná léčba.Místo ochrany a prodloužení života mého miláčka, jsem nám všem přinesla stres,její utrpení,zdlouhavé léčení,operace jedna za druhou a ozařování a to je jí teprve 10let.
Co se týká výstav a ušlechtilých plemen,tak mnohá trpí dědičnými vadami i závažného charakteru, tak se možná zdravotních důsledků po očkování ani nedožijí.
To co zde píši je z mé i jiné zkušenosti a podloženo tvrzením i zkušenostmi špičkových veterinářů

Další články tohoto autora
22.11.2009*****Otravy koček pokojovými rostlinami2477x
07.07.2009*****Manuál ke kotěti (platí i pro dospělou kočku :-))1607x
04.03.2009*****Krevní skupiny u koček1118x
16.02.2009*****Co je to chovatelská stanice767x
16.02.2009*****Koupě kotěte aneb Na co si dát pozor1274x
16.02.2009*****O čem je chov koček aneb Mýty o chovatelích3306x
16.02.2009*****O čem je výstava1322x
16.02.2009*****Kotě s PP nebo bez aneb Proč koupit kotě s PP982x
16.02.2009*****Kastrovat kočku - ano či ne?1627x

© KOCICI.NET - http://kocici.net/clanky/2-ockovani-kocek