Přihlaste se a využijte web naplno KOCICI.NET »

O čem je výstava

 
Nápověda

Články » O čem je výstava 

V naší zemi se výstavy koček staly již dávno tradicí. Soutěží krásy ušlechtilých koček i těch obyčejných se dnes koná opravdu hodně, a tak si každý z každého koutu naší země může udělat výlet a některou výstavu navštívit. Naším cílem je seznámit Vás o tom, jak to na výstavě koček chodí.

Každá kočka, která se výstavy účastní, musí náležet buď mezi kočky ušlechtilé s průkazem původu, nebo mezi kočky domácí. Vystavovatel musí být členem některé kočičářské organizace, která mu potvrzuje přihlášky na výstavu. Není to tedy tak, že vystavovat může úplně kdokoli, kdo si přinese na výstavu svou kočku.

Ale zpět k samotné výstavě. Kočky ráno projdou veterinární přejímkou, poté jsou umístěny do klece se svým číslem. Klec si každý vystavovatel ozdobí záclonkami, ideální jsou takové, které ladí s kočkou uvnitř klece.

Kočky na výstavě soutěží v mnoha třídách. Svou vlastní třídu mají kočky domácí. Ušlechtilé kočky pak mají třídu koťat 3-6 měsíců, třídu koťat 6-10 měsíců, třídu otevřenou, kde soutěží kočky, které ještě nemají žádný titul, dále jsou pak třídy šampionů, premiorů, interšampionů a interpremiorů, grandinteršampionů a grandinterpremiorů, evropských šampionů a evropských premiorů.

Na tomto místě se pokusíme vysvětlit, jak to vlastně s těmi šampiony a premiory je. Kočka, která není kastrovaná, soutěží o titul šampion a vyšší, kastráti soutěží o titul premior a vyšší. Kočka, která získá v otevřené třídě třikrát ocenění CAC nebo CAP v jedné zemi, se stává šampionem nebo premiorem. Kočka, která získá ve třídě šampionů nebo premiorů třikrát CACIB nebo CAPIB ve dvou různých zemích, se stává interšampionem nebo interpremiorem. Kočka, která získá ve třídě interšampionů nebo interpremiorů šestkrát CAGCIB nebo CAGPIB ve dvou různých zemích, se stává grandinteršampionem nebo grandinterpremiorem. Kočka, která získá ve třídě grandinteršampionů nebo grandinterpremiorů devětkrát CACS nebo CAPS ve třech různých zemích, se stává supreme šampionem nebo supreme premiorem. To je nejvyšší titul, jaký mohou kočky na výstavách získat, ve třídách supreme šampionů a supreme premiorů získávají kočky již jen čestnou cenu. Všechna ocenění s výjimkou CAC a CAP musí kočka získat na mezinárodních výstavách, CAC a CAP stačí i z národních výstav.

Aby to vše nebylo tak jednoduché, tak se ušlechtilé kočky ještě dělí do kategorií podle plemen. Perské a exotické patří do kategorie I, polodlouhosrsté kromě somálských koček do kategorie II, krátkosrsté a somálské do kategorie III a siamské a orientální a jejich dlouhosrsté protějšky patří do kategorie IV. V každé třídě, do které se kočka přihlásí, se kočky ještě dělí podle barvy a pohlaví. Tedy například přihlásí-li se do otevřené třídy 6 britských modrých koček a dva kocouři, CAC získá jeden kocour a jedna kočka. Ostatní zvířata téže barvy a pohlaví jsou seřazena podle pořadí a oznámkována.

Sejde-li se více zvířat jednoho plemene (minimálně 3), která mají stejnou barvu, pořádá se soutěž Best in Variety. V ní se vybere kočka s nejlepší barvou. Této soutěže se mohou zúčastnit pouze nekastrovaná zvířata, pokud se i kastrátů sejde více, uspořádá se pro ně zvlášť a nejlepší kočka získá titul Nejlepší kastrát v barvě.

Každá kočka, která se na výstavu přihlásí, je přiřazena na posouzení k jednomu posuzovateli. Ten si ji nechá předvést, sepíše posudek a nakonec si ze všech koček dané kategorie vybírá ty nejlepší do soutěže o nejlepší zvíře výstavy, Best in Show. V Best in Show všichni posuzovatelé, kteří mají aprobaci na danou kategorii, vybírají nejlepší mládě, nejlepšího kastráta (BIS kastrát), nejlepšího kastráta opačného pohlaví (BOS kastrát), nejlepší dospělé zvíře (BIS, toto zvíře je na prvním místě) a nejlepší zvíře opačného pohlaví (BOS). Z dospělých výherců BIS jednotlivých kategorií se pak vybírá Best of the Best, nejlepší z nejlepších.

Ta nejlepší zvířata se mohou každoročně zúčastnit Světové výstavy koček, která se koná vždy jednou ročně v některé členské zemi FIFe (Federation Internationale Feline). Občas tedy vyjde řada i na naši zemi. Kritéria pro přijetí na tuto prestižní výstavu jsou poměrně přísná, bez omezení se mohou hlásit pouze kočky s titulem interšampion nebo interpremior a vyšším. Výstava probíhá analogicky jako mezinárodní výstava, vítěz Best in Show získá titul World Winner (světový vítěz) s rokem výhry, Best of the Best se na této výstavě nepořádá.

Jak je vidět, cesta k titulu není pro kočku jednoduchá, často se musí zúčastnit mnohem více výstav než je minimální počet, aby titul vyjezdila.

Výstavy jsou poměrně náročné nejen pro kočku, ale i pro vystavovatele (pro ty bývaji výstavy obzvlášť únavné). Kočka musí mít i určité povahové rysy, aby mělo cenu se s ní účastnit výstav, musí být klidná a vyrovnaná, musí se sebou nechat manipulovat a musí být zvyklá na cizí lidi.

Výstav se mohou zúčastnit i domácí kočky v samostatné kategorii domácích koček. Tyto kočky nezískávají taková ocenění a tituly jako ušlechtilé kočky, u nich se určuje pořadí a nejlepší kočka pak soutěží s nejlepším kocourem v Best in Show o titul Nejlepší kočka domácí. Od 1.1.2008 musejí být všechny domácí kočky starší deseti měsíců, které se účastní výstavy, kastrovány.

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 0x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 16.02.2009 Upraveno: 16.02.2009 Přečteno: 1323x

Schválili: Jarka ***** 06.12.13 • Rex ***** 06.12.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Výstavy koček
Žádné další články

Komentáře návštěvníků
Celkem: 0 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
© KOCICI.NET - http://kocici.net/clanky/3-o-cem-je-vystava