Zajímavý článek o pádech koček
Zajímavý "článek". Dovolím si jen nesouhlasit s tím, že zvíře o velikosti myši může spadnout z jakékoli výšky a nic se mu nestane. Když jsem byla malá, spadl mi džungarský křeček, max. z metru nad zemí a byl okamžitě mrtvý.
Ja bych to lecila pres veterinu, budete mit jistotu Vy i Vase kocicka. Kazdopadne pokud ho to boli jak pisete, nevahala bych ani chvili..
0 29.07.2012 14:39 Snížek [520] - Domácí kočky No, mě se to čte špatně, stalo se to i nám a bylo to strašné. Bobešek 31. května skočil ze 3. patra. Všechna okna pečlivě zasíťovaná, jen jedno nebylo, otevírali jsme jej jen jednou za čas zalít truhlík a to když byl Bobešek zavřený na okamžik v koupelně. Jenže muž jej nedovřel a já netušila, že jej vůbec otvíral.
Co bylo po Bobeškově pádu/skoku, nevím. Pod okny je beton. Ale vrátil se nám bez zranění, bez následků. Truhlíky jsem vyhodila, zasíťovala i to poslední okno. Už bych to nikdy nechtěla zažít, myslela jsem, že se utrápím.
Jj, přesně tak. Viděla jsem kočku spadnout ze 3. patra na měkký trávník, ta to odnesla naštěstí jen šokem. Ale viděla jsem i kočku spadlou ze stejné výšky na beton a tam to už tak dobře nedopadlo. Kočku spadlou z 39. patra někde v USA bych radši ani vidět nechtěla...
Jo, ta poranění jsou opravdu vážná, a nejhorší na tom je dávat pak takové zvíře dohromady.
Vzhledm k tomu, že u nás jsou budovy přeci jen nižší než v NY, běžné jsou pády tak do čtvrtého patra. Záleží také jak kočka spadne, jestli se jedná o volný pád, nebo sklouznutí. Pokud kočka dopadne na tvrdý povrch jen vzácně se to obejde bez zranění - nejčastější je právě zlomená čelist
nebo pánev a to jsou velmi těžká zranění.
K tomu je potřeba ještě přičíst povrch, na který kočka dopadne - rozdíl bude pochopitelně v dopadu na beton a na trávník...
To, že kočky pád často přežijí, je pravda, ale samozřejmě to neznamená, že se nezraní. Taková zdrátovaná čelist se pak hojí hodně dlouho, samozřejmě o krmení kočky pak ani nemluvím (my se se zdrátovanou čelistí "najíme" aspoň brčkem, kočka těžko...), o polámaných končetinách taktéž. Přitom by stačila jedna úplně jednoduchá a laciná věc - síť do okna... Takže článek berte, prosím, s rezervou, uvědomte si, že kočka je také živý tvor, který cítí bolest, a uzdravení taky nějakou dobu trvá...
Již několikrát jsem slyšel vyprávět o tom, že při pádu kočky z okna to funguje takhle: z určité malé vzdálenosti kočka přežije, je to prostě nízko. Větší výška ji nejspíš zabije, ovšem ještě vyšší zase nikoliv – má již dost času na to, aby se „zabalila“ a připravila na dopad. Působí to sice absurdně, ale nakonec, s padákem také platí, že nižší výška není nutně bezpečnější. Nicméně i tak jsem toto tvrzení pokládal za městskou legendu.
Ke svému překvapení jsem však v níže uvedeném zdroji narazil na odkaz na článek z časopisu Nature z roku 1988. Veterináři Whitney a Mehlhaff kočky z okna neházeli, ale ke svým datům se dostali prostě ze záznamů případů, kdy k pádu došlo náhodou. Vyhodnotili pády z 2. až 32. patra (výzkum je z New Yorku) a vyšlo jim, že 90 % koček pád opravdu přežilo. Ještě zajímavější je, že se opravdu potvrdila kritická výška – a to kolem 7. patra, u vyšších pater se pak úmrtnost opět snižovala.
Kočka má samozřejmě pro pád lepší poměr hmotnosti a povrchu, takže maximální rychlost volného pádu (kvůli odporu vzduchu) je menší než u člověka. I tak je to ale ještě 100 km/h, což by člověka nejspíš zabilo (viz autonehody), kočka nicméně dokáže dopadnout tak, aby náraz vyrovnala a vyhnula se vnitřním zraněním, která usmrtí člověka. Umí přistát s ohnutýma nohama, navíc je má proti člověku 4. Pokud už u kočky dojde ke zranění, tak nejspíš čelisti, když při dopadu hlava "cinkne" o povrch.
Proč pak ale existuje kritická vzdálenost zrovna kolem 7. patra? Zdálo by se, že by to mělo být mnohem níže, ze 7 pater je přece dost času se na dopad připravit. Tady vysvětlení není úplně jasné, nicméně právě z této vzdálenosti již kočka dopadá maximální rychlostí. Autoři se domnívají, že dokud kočka zrychluje, zrychlením „ztuhne“, při konstantní rychlosti se ale uvolní a už na ni žádná síla nepůsobí.
Mimochodem, zvíře o velikosti myši by už údajně mělo přežít pád z jakékoliv výšky bez zranění. (To také zní trochu nečekaně, čekali bychom to spíše u tvora lehkého jako pavouk, kterých se takto zbavujeme běžně.)
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Zdraví a nemoci • Zobrazeno 1033x