Přihlaste se a využijte web naplno KOCICI.NET »

Somálská

 
Nápověda

Atlas » Somálská 

Somálská - SOM Somali | © Somali

» další fotky

Anglicky: Somali
Kategorie: Krátkosrsté a somálské
EMS: SOM
Barevné variety: Plné barvy Základní barvou je divoké zbarvení (SOM n, ruddy), kdy je ticking černý a základní barva chlupu je hnědočervená. U zbarvení modrého (SOM a, blue) je ticking ocelově modrý a základní barva je krémová. U zbarvení skořicového, neboli červenohnědého (SOM o, sorrel) je ticking čokoládový a základní barva je meruňková. U zbarvení plavého (SOM p, fawn) je ticking tmavě krémový a základní barva je světle krémová. Existují i barvy čokoládová, lila a želvovinová, ty však FIFe dosud neuznává. Stříbřité barvy Základní barva stříbřitých variet somálských koček je stříbřitě bílá, pro ticking platí totéž, co pro plné barvy.
Standard plemene: Somálské kočky jsou středně velké, svalnaté, elegantní, s lehce klenutým hřbetem a plochými boky. Hlava má mít tvar zaobleného klínu, měkké linie, a nemá být příliš zašpičatělá. Oči mají mít mandlový tvar a barvu jantarovou nebo zelenou. Uši mají být velké, široce nasazené. Ocas má být dlouhý a bohatě osrstěný. Srst má být jemná s hustou podsadou.
Zbarvení somálských koček se označuje jako ticked tabby. Každý jednotlivý chlup má proužky, tzv. ticking. Ticking má být vícenásobný. Kromě tickingu nesmí být na srsti žádná další kresba, povolen je pouze hřbetní (tzv. úhoří) pruh a slabý náznak proužku na hrudi (tzv. náhrdelník), který ale musí být přerušen.
Somálské kočky se chovají v tzv. plných barvách a stříbřitých barvách.

Vznik plemene
Jak vzniklo toto nádherné plemeno, které se řadí do kategorie krátkosrstých koček, i když je to dlouhosrstá varianta kočky habešské, se úplně přesně neví. Nejpravděpodobnější verzí je, že se jednalo o spontánní mutaci ve vrzích habešanek z některých linií v USA. V těchto vrzích se čas od času objevila koťata s dlouhou srstí. Někteří chovatelé se hned chopili příležitosti, a tak došlo k vyšlechtění somálských koček.Dědičnost zbarvení
Dominantním zbarvením je zbarvení černé, které podmiňuje gen B. K němu recesivní gen b podmiňuje zbarvení čokoládové, vzhledem k tomu, že tuto barvu u somálek FIFe neuznává, nebudeme se jí dále zabývat. Dalším recesivním genem ke genu B je gen b1, který podmiňuje zbarvení skořicové.
Ředění barev podmiňuje gen d. Je to recesivní gen, pro vznik ředěné barvy musí tedy kočka nést oba exempláře tohoto genu (musí tedy být recesivní homozygot dd). Ředěná barva k barvě černé je modrá, k barvě skořicové je plavá.

Stříbřité zbarvení podmiňuje gen I (inhibitor). Je to dominantní gen, jeho zvláštností je ale neúplná penetrance, což znamená, že se nemusí projevit vždy.

EMS kódy
Plemeno a zbarvení kočky se označuje kódem EMS. Pro somálské kočky platí následující kódy:
SOM n … zbarvení černé
SOM ns… zbarvení černě stříbřité
SOM a … zbarvení modré
SOM as… zbarvení modře stříbřité
SOM o … zbarvení skořicové
SOM os… zbarvení skořicově stříbřité
SOM p … zbarvení plavé
SOM ps… zbarvení plavě stříbřité

Povaha plemene
Somálské kočky jsou velmi komunikativní a přátelské, zvídavé a inteligentní, doma jim nic neujde. Svého člověka doprovázejí při každé činnosti a dobře se snášejí i s dětmi. Nemají však rády samotu, chovat jednu samotnou somálskou kočku se nedoporučuje, pokud s ní člověk není celý den doma. Výborně se snášejí s kočkami vlastního plemene i jiných plemen (i s domácími kočkami) a prý se dokáží shodnout i se psem. Mají jemný tichý hlas, kterým svého člověka upozorní, že je čas k jídlu nebo na hraní. Za láskyplnou péči se odvděčí velkou mazlivostí.
Chovatelé:
Kraj:

Prezentace našich uživatelů s PP
*
Lestat
*
GIP. Isolda ze Svobody
*
EC Tibor Silver Útěcha,CZ
*
Isaac Silver ze Svobody,CZ
Hledat fotografie Somálská
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z prezentací návštěvníků s PP «

© KOCICI.NET - https://kocici.net/atlas/somalska